Dzień dobry, Mamo

Niby wiem w jakim stanie jest Mama, a jednak się łudzę. Łudzę się, że gdy będę z nią rozmawiał przez telefon to mnie zrozumie, że będzie chciała porozmawiać…

Ale, nie. Jest inaczej. Po jej odpowiedzi na „dzień dobry, Mamo” reszta rozmowy, jeżeli można to jeszcze rozmową nazwać, nie ma już sensu. Kilkadziesiąt sekund po pierwszym wypowiedzianym zdaniu, Mama traci zainteresowanie. Chce oddać słuchawkę cioci, która jest u niej w pokoju.

To refleksja Alana po dzisiejszej rozmowie telefonicznej z mamą. Ja dziś miałam podobne odczucia. I też je zapisałam. Moja rozmowa wyglądała tak:

– Cześć mamuś, co u ciebie? Wszystko dobrze?

– U mnie wszystko dobrze. Jak jest ciocia Ania, to jest wszystko dobrze – mama odpowiada bardzo ładnym zdaniem.

I na to jedno zdanie wystarcza jej koncentracji, potem mówi coraz ciszej, niewyraźnie, nielogicznie, jakby do siebie. Aż w końcu po prostu oddaje telefon cioci.

Alan uznał, że mama ma zły dzień, ja uważam, że to jest normalny dzień. Od jakiegoś czasu każda rozmowa telefoniczna z mamą tak wygląda. Nie skupiam się już na tym co mówi, wyłapuję tylko nastrój. Jeśli jest pogodny, to wszystko w porządku.

Dzień dobry, Mamo
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Angelika
Angelika
4 lat temu

Czytam, myślę o Was i szczerze współczuję. A mama…może lepiej, że nie odczuwa potrzeby b.częstego kontaktu i wierzy, że “jest dobrze”. Może ten jej nowy, własny świat jest łatwiejszy do przyjecia niż realny świat dzieci chorującej mamy?

Kinga
Admin
4 lat temu
Reply to  Angelika

Angeliko, dziękuję, że czytasz, że wracasz, że się odzywasz.
Ta myśl i mnie prześladuje – czy mamie jest lepiej? Wierzę, że tak, ale nie wiem na pewno jak jest. Widzę jej dobry nastrój, nie jest smutna, nie jest zdenerwowana, nie jest zalękniona. Za to my jesteśmy, przeżywamy to wszystko za nią.

Aneta
Aneta
4 lat temu

Dla mnie też bardzo ważne zawsze jest samopoczucie mojej mamy. Słyszę radosny , pogodny głos to myślę sobie to będzie dobry dzień dla Nas obu. Absolutnie Jej dobry nastrój jest prawie gwarancją dobrego nastroju u mnie i odwrotnie. Każdego dnia , codziennie o tej samej porze wykonuje rano telefon i chce usłyszeć ” Dzień dobry córeńko ” .

Przewiń na górę
Facebook